Rekuperace vzduchu v Tiny housu v mobilheimu a nebo v našich mobilním domech případně kontejnerových domech je aktuální velmi, velmi skloňované téma. Podle nové vyhlášky respektive úpravy zákona pro rok 2022 kdy už v podstatě nebude možné dosáhnout pasivní třídy a nebo třídy energetické úspory typu A0 bez toho aby byl dům vybavený buď tepelným čerpadlem, rekuperací a nebo fotovoltaikou tak je potřeba tohle řešit. Jde hlavně o to že Stavební úřad v podstatě ani stavbu pokud nebudete mít energetickou třídu A nepovolí, to znamená že těmto technologiím prakticky nelze vyhnout.Neříkáme že jsou špatné a že se jim chceme vyhýbat. V případě mobilního nebo kontejnerového domů jsme výrazně omezení transportními rozměry to znamená maximální možnými rozměry jaké může mít případný mobilní dům nebo modul mít tak, aby byli ještě relativně dobře transformovatelné. Z tohoto důvodu šetříme pracně každý centimetr ať už v podlaze ve stěnách nebo ve stropech. Pokud se tedy rozhodneme rekuperaci použít tak sací hubice a vedení má nějaké průřezy které prostě ať chcete nebo nechcete tak vám zabere místo a dostáváme se do do komplikace a to poměrně výrazné.

 

 V podstatě na druhou stranu když si vezmete že většina mobilheimu, tiny housu nebo i mobilních domů jsou v podstatě koncipovány tak že máte open-space nebo nějaký hlavní obytný prostor ve většině případů je to prostě obývací pokoj v kombinaci s kuchyní a jídelnou a potom jsou prostě po okraji rozesety koupelna, pokoje, ložnice a tak dále. Takže ve finále vám stačí rekuperovat vzduch pouze v této hlavní místnosti kde dochází vlastně k největšímu pobytu obyvatel to znamená nejvíce zde topí a zároveň se zde nejvíc vytváří vlhkost ať už vydechováním nebo při vaření z kuchyně případně sprchováním v koupelně.

Takže stojíme před rozhodnutím rekuperovat nebo nerekuperovat. Pokud budu rekuperovat tak musím obětovat nějaké místo a prostor uvnitř toho domu kde toho prostoru v podstatě nemám nazbyt, kde zvažuji každý centimetr a nebo potom nerekuperovat, ale za tu cenu že mi hrozí že nedostanu energetický štítek skupiny A a tudíž že mi celou mobilní stavbu Stavební úřad neumožní umístit na pozemek no a potom je tady třetí řešení ………rekuperovat chytře.

interierová reperační jednotka

Úplnou náhodou a díky jenom našim klientům ( za což jim ještě jednou děkujeme) jsme se objevili v showroomu firmy Teplo-chlad, která má showroom asi 100 metrů od naší výrobní haly aniž bychom o tom věděli. A mimo spousty věcí co nám pán Konárik ukázal jsem narazil na něco co sem intuitivně tušil že by to mohl někdo vyrábět, ale dřív sem to prostě nenašel. Jedná se o lokální rekuperační jednotku, prostě nepotřebujete žádné obrovské tepelné výměníky, žádný rozvody, sání, výfuky,kolena a rekuperační jednotkou velikosti pračky, stačí vám malá krásná designová krabička, kterou umístíte ideálně do námi zmíněného open-space. Ode dneška tuhle rekuperační jednotku budeme dávat prakticky do každé realizace, protože se tím vyřeší hned několik potenciálních problémů, zvýší kvalita a komfort bydlení, úsetří energie a krásně tím jdeme naproti nové legislativě. Takže za nás naprostá pecka